۲۵ خرداد

چه مدت باید از چسب بینی استفاده شود؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱۷ میانگین: ۳.۷]
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

چه مدت باید از چسب بینی استفاده شود؟

آیا قصد انجام جراحی بینی دارید؟

آیا به دنبال اطلاعات مورد نیاز برای جراحی بینی هستید ؟ در ادامه نکات مهمی در مورد مراقبت های بعد از جراحی بینی ارائه می شود .

نکته ای که در مورد عمل زیبایی بسیار اهمیت دارد چسب زدن به بینی است که خیلی از بیماران بعد از جراحی زیبایی بینی به این سوال می رسند که آیا چسب زدن به بینی تاثیر گذار است و یا تا چه زمانی باید از چسب استفاده کنند ؟

عموما جراحان بینی اعتقاد به زدن چسب دارند و تعداد محدودی بعد از باز کردن گچ بینی توصیه نمی کنند که چسب زده شود . در این موارد وقتی گچ برداشته شد ، بدون چسب مراقبت های بعد از جراحی صورت می گیرد . در این موارد نیز نتایج مورد نظر حاصل می شود اما جراح بینی برای اطمینان بیشتر و جلب کردن توجه بیمار به مراقبت از بینی خود ، پیشنهاد می کنند چسب زدن بعد از جراحی بینی حفظ شود .

عمل بینیمدت چسب زدن به بینی 

تقزیبا سه هفته تا یک ماه توصیه می شود از چسب برای کاهش ورم استفاده شود . بهتر است چسب هر سه یا چهار روز یکبار عوض شود زیرا اگر هر روز چسب بینی را عوض کنید به کاهش ورم کمکی نخواهد کرد و تاثیر آن کم خواهد شد . در مورد بینی هایی که گوشتی هستند مقدار زمان بیشتری باید از چسب استفاده کنند و معمولا به جای یک ماه حدودا تا دو تا ماه بهتر است از چسب استفاده کنند . البته زمان دقیق توسط جراح بر طبق شرایط بیمار تعیین می گردد .

اهمیت چسب زدن بعد از جراحی بینی 

چسب زدن به دلایل مختللف می تواند مفید باشد در مرحله اول باعث محافظت بیشتر بینی در ضربات غیر ارادی می شود و خود بیمار و اطرافیان بیمار متوجه بینی عمل شده می شوند و باعث می شود از ضربات احتمالی جلوگیری شود . علاوه بر آن باعث می شود زودتر ورم بینی بهبود یابد و بینی دچار انحراف و کجی بینی نشود .

البته برخلاف تصور بیمار که گاها فکر می کنند از چسب استفاده نکنند ، بینی آن ها افتاده و یا حالت سربالا بودن خود را از دست می دهد ، باید گفت این فکر اشتباه بوده و چسب زدن تاثیری در شکل ظاهر و فرم بینی نخواهد داشت . چسب زدن و یا نزدن نمی تواند در نتیجه نهایی تاثیری بگذارد و تنها از این جهت اهمیت دارد که باعث می شود ورم بینی بعد از جراحی بینی کاهش یابد و یک زنگ خطر برای اطرافیان باشد تا ضربه ای به بینی وارد نشود .

دکتر عباس نوروزی جراح و متخصص گوش و حلق وبینی و جراح بینی در کرج از بروز ترین تکنیک ها برای جراحی بینی گوشتی و استخوانی استفاده می نماید.

شماره های تماس : ۰۹۳۵۹۸۲۹۰۰۲ – ۰۹۱۲۴۲۳۱۲۴۲

اینستاگرام

نحوه صحیح چسب زدن بینی

در ابتدا با پنبه الکلی، کامل بینی را تمیز کرده تا مواد چسبی قبلی از بین رود. نحوه چسب زدن به این شکل است که یک برش از چسب حدودا ۸ تا ۱۰ سانتی متر  جدا کرده و از پاین نوک بینی طوری که سوراخ های بینی را کامل نپوشاند به سمت بالا و عقب می شکیم و می چسبانیم و در نوک بینی چسب اضافه را جمع می کنیم.

در مواردی برطبق نظر پزشک می توان دو تکه باریک از چسب را تهیه کرد و روی نوک بینی به سمت بالا چسباند مرحله بعد یک برش کوتاه تر از قبل که معمولاً ۴ سانتی متر است، برداشته و کمی بالاتر از نوک بینی که سوراخ بینی را کامل نگیرد و در خط وسط قرار داشته باشد، می چسبانیم. برش بعدی باز مقداری کوتاهتر و کمی از چسب قبلی را بپوشاند و در خط وسط قرار گرفته باشد.

برش آخر مقداری کوتاه تر بریده شده و مقداری از چسب قبلی را بپوشاند. به طوری که وقتی از پایین به سمت بالا مشاهده می کنیم اندازه چسب باریک باشد. تا به اینجا مرحله اول چسب ها به پایان رسید و  همین روند را دوباره تکرار می کنیم به این صورت که یک برش بزرگتر بریده و از زیر بینی جوری که سوراخ بینی را کاملا نگیرد به سمت بالا و عقب کشیده و می چسبانیم.

باز یک برش کوتاه تر کمی بالاتر از نوک بینی و همینطور خط وسط چسبانده می شود می تواند کمی بالاتر از چسب زیری که در مرحله قبل چسباندیم باشد.

مجدد برش کوتاه تری بریده شود، و طوری که مقداری از چسب قبلی را بپوشاند، می چسبانیم و برش آخر هم کوتاه تر که کمی از برش قبلی را بپوشاند، چسبانده می شود. قسمت همپوشانی برای تمامی چسب ها می تواند حدود دو میلی متر از چسب قبلی باشد.

برای باز کردن چسب ها و یا دوباره چسب زدن بینی باید یک روز درمیان استحمام شود و بعد از استحمام وقتی که چسب ها به خوبی خیس شدند، چسب ها را جدا کرده و به خوبی جای چسب های قبلی تمیز شود. آنگاه چسب ها مجدداً به شیوه ای که توضیح داده شد مرحله به مرحله تکرار می شود.

نتیجه گیری

با توجه به موارد ذکر شده داشتن اطلاعات لازم در مورد نوع بینی و روند درمانی جراحی بینی می تواند در نتیجه بینی تاثیر مناسب داشته باشد . برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با جراحی بینی در کرج مشاوره های لازم را داشته باشید .

درباره نویسنده

دکتر عباس نوروزی
متخصص گوش،حلق و بینی ( جراح زیبایی بینی) با انجام جراحی های بینی استخوانی ، جراحی بینی گوشتی ، جراحی ترمیم بینی در کرج و تهران . دکتر عباس نوروزی با اعمال جراحی زیبایی بینی و میزان رضایتمندی بالای مراجعین عزیز همراه شما خواهد بود .

پاسخ

دو × 3 =