۰۷ بهمن

آیا جراحی بینی گوشتی برگشت پذیر است؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

آیا جراحی بینی گوشتی برگشت پذیر است؟

فکر می کنید سالانه چند جراحی بینی در کشور انجام می شود؟

فکر می کنید چند درصد از افرادی که جراحی بینی انجام داده اند از نتیجه جرای رضایت دارند؟

شاید تصور کنید، حال که به عنوان کشوری سرآمد در زمینه جراحی بینی به شمار می آییم، نرخ نارضایتی در این جراحی باید به حداقل رسیده باشد. اما اینطور نیست. با افزایش تقاضا برای این جراحی تمایل پزشکان برای انجام آن نیز افزایش یافته است، از این رو سهم جراحان بی تجربه در آمار این نارضایتی نیز چشمگیر خواهد شد.

علاوه بر این در میان انواع جراحی های بینی، اغلب جراحی بینی گوشتی است که با چالش مواجه شده. اغلب افرادی که این جراحی را انجام داده اند به علت های گوناگون از انجام آن پشیمان هستند و افرادی که در صدد انجام آن هستند نیز به علت مشاهده این نارضایتی برای جراحی بینی مردد شده اند.

اما آیا جراحی بینی گوشتی غیر قابل انجام است؟ علت ناراضی بودن افراد از این جراحی چیست؟

آیا راه دومی غیر از جراحی وجود دارد؟

در ادامه به بررسی جراحی بینی گوشتی و پاسخ به سوال ابتدایی این مقاله خواهیم داد. با ما همراه باشید:

بینی گوشتی چه ویژگی ای دارد؟

آنچه بینی گوشتی را از بینی استخوانی و به تبع آن جراحی این دو را از یکدیگر متمایز می کند، ظاهر بینی و ساختار آن است.

از لحاظ ظاهری بینی گوشتی دارای ویژگی های زیر است:

 • پوست ضخیم و چرب
 • قابل رویت بودن منافذ پوستی
 • پهن و گوشتی بودن پره های بینی
 • پهن و گوشتی بودن نوک بینی

اما از لحاظ ساختاری این نوع بینی دارای غضروف و استخوان ضعیف و ظریف است. همین ویژگی ها باعث شده آنچه به عنوان نتیجه جراحی عنوان می شود رضایت بخش نباشد. البته که در برخی افراد نوک بینی پهن به علت بزرگ بودن غضروف این ناحیه است و در ناحیه استخوانی ما شاهد استخوانی مستحکم به مانند بینی استخوانی هستیم. این نشانه در واقع نشانه های کلی بینی گوشتی بوده تا افراد بتوانند با بررسی های شخصی تشخیص دهند کدام نوع بینی را دارند. در واقع مشخص شدن نوع بینی امری تخصصی است که نیازمند مراجعه به جراح بینی خواهد بود.

انواع جراحی بینی گوشتی

به طور کلی جراحان برای جراحی بینی از دو تکنیک جراحی باز و جراحی بسته استفاده می کنند.

لذا در این نوع بینی نیز انتخاب جراحی بر اساس تشخیص جراح خواهد بود. با این وجود اغلب مراجعین جراحی بسته بینی را به دلیل عدم ایجاد برش بینی و در نتیجه کم بودن اسکار روی پوست بینی ترجیح می دهند.

اما آنچه جراحان برای جراحی بینی گوشتی انتخاب می کنند، جراحی بینی به روش باز است. چراکه تنها در این روش است که امکان بررسی و دسترسی به ساختار بینی وجود دارد. از طرفی به علت اینکه این نوع بینی نیازمند تقویت استخوان میانی است، تنها جراحی باز می تواند امکان ایجاد تغییرات اساسی در این ناحیه را ایجاد کند.

بنابراین در جراحی بینی گوشتی هدف جراح مقاوم کردن استخوان میانی بینی و کوچک کردن نواحی گوشتی بینی است.

در گذشته به دلیل اینکه تمامی تمرکز جراحان بر کم کردن میزان گوشت بینی بود و استخوان بینی را اصلاح نمی کردند، بعد از جراحی به علت ضعیف بودن غضروف نوک بینی به پایین متمایل می شد و یا پس از مدتی حالت قبلی خود را می گرفت.

اما امروزه با استفاده تکنیک های مختلف مثل پیوند استخوان می توان نتایج مطلوب تر را از این جراحی بدست آورد.

افرادی که متقاضی جراحی بینی هستند باید توجه داشته باشند، پافشاری برای داشتن بینی بسیار کوچک و یا بینی عروسکی نه تنها به زیبایی ظاهری آن ها کمک نخواهد کرد، بلکه موجب بروز مشکلات تنفسی نیز خواهد شد. بنابراین توجه به سلامتی عمومی در کنار المان های زیبایی نیز در این جراحی بسیار حائز اهمیت است.

 

دکتر عباس نوروزی جراح و متخصص گوش و حلق وبینی و جراح بینی در کرج از بروز ترین تکنیک ها برای جراحی بینی گوشتی و استخوانی استفاده می نماید.

شماره های تماس : ۰۹۳۵۹۸۲۹۰۰۲ – ۰۹۱۲۴۲۳۱۲۴۲

اینستاگرام

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی گوشتی

نتیجه جراحی بینی گوشتی علاوه بر انتخاب بهترین جراح بینی، نیازمند رعایت توصیه های بعد از جراحی است. بنابراین اگر گام اول را در انتخاب بهترین جراح بینی گوشتی بر داشته اید، گام بعدی را توجه به توصیه های پزشک بدانید.

قطعا که این دو مورد باعث خواهد شد تا شما به نتیجه مطلوب پس از این جراحی برسید. این توصیه ها عبارت اند از:

 • در صورت بروز خونریزی و یا خارج شدن چرک از بینی به پزشک خود مراجعه کنید.
 • اگر به طور مکرر احساس تهوع و استفراغ دارید پزشک خود را در جریان گذارید.
 • توصیه های پزشک در مورد نگه داری گچ روی بینی و زمان برداشت آن را جدی بگیرید.
 • در هنگام خواب سر را بالا تر از تن قرار دهید.
 • در صورت ایجاد کبودی و تورم از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از خیس شدن گچ بینی به مدت ۲ روز از استحمام خودداری کنید.
 • طریقه استفاده از چسب بینی را از پزشک خود بپرسید و در زمان استفاده از آن مراقب باشید که به تیغه بینی فشار نیاورید.
 • برای جلوگیری از تورم بینی از مصرف غذاهای نمکی بپرهیزید.
 • از انجام فعالیت های سنگین پس از جراحی نیز بپرهیزید.

نکته پایانی

اگر شما نیز خواستار انجام این جراحی هستید باید در نظر داشته باشید، جراحی بینی گوشتی نیز می تواند به مانند هر نوع جراحی دیگری به صورت تمام و کمال نیاز شما را برطرف نکند. لذا داشتن انتظار واقع بینانه در کنار رعایت مواردی که در بالا اشاره شد، شما را به ایده آل ذهنی نزدیک خواهد کرد.

شما می توانید با مشاهده نمونه جراحی بینی گوشتی توسط جراحان مختلف به راحتی جراح مورد نظر خود را انتخاب کنید و یا با سرچ نام بهترن جراح بینی گوشتی در شهر خود اقدام به انجام این جراحی کنید. به یاد داشته باشید آنچه شما را راضی از اتاق عمل بیرون خواهد برد، مهارت و تجربه جراح شما در زمینه جراحی بینی گوشتی خواهد بود.

درباره نویسنده

دکتر عباس نوروزی
متخصص گوش،حلق و بینی ( جراح زیبایی بینی) با انجام جراحی های بینی استخوانی ، جراحی بینی گوشتی ، جراحی ترمیم بینی در کرج و تهران . دکتر عباس نوروزی با اعمال جراحی زیبایی بینی و میزان رضایتمندی بالای مراجعین عزیز همراه شما خواهد بود .

پاسخ

1 × 3 =