04 مه

جراحی بینی به روش باز

عمل جراحی بینی به دو روش جراحی باز و جراحی بسته انجام می‌شود. عمل جراحی بینی باز برای مواردی که نیاز به تغییرات قابل توجه در بافت و اسکلت داخلی بینی وجود دارد پیشنهاد می‌شود. همچنین در افرادی که باید اصلاحات عملکردی انجام شود و بیمارانی که قصد جراحی ترمیمی دارند، جراحی بینی با روش باز راه مناسب‌تری است.

جراحی بینی با روش باز چیست؟

در روش جراحی بینی باز، برشی در امتداد تیغه‌ی میانی بینی و برش‌هایی در قسمت خارجی پره‌ی بینی ایجاد می‌شود. با برش‌های ایجاد شده، جراح می‌تواند ساختار داخلی بینی را به طور کامل مشاهده نماید و امکان ایجاد تغییرات اساسی در ساختار بینی فراهم می‌شود.

جراحی بینی با روش باز روشی تهاجمی‌تر نسبت به روش جراحی بینی بسته است اما با کمک این روش می‌توان اصطلاحات کلی و جراحی‌های ترمیمی را انجام داد که با روش جراحی بسته امکان پذیر نسیت.

نحوه انجام عمل بینی باز

مراحل جراحی بینی با روش باز بدین صورت است:

1. بیهوشی: جراحی بینی باز معمولاُ با بیهوشی عمومی انجام می‌شود اما در برخی موارد ممکن است بی‌حسی موضعی به همراه آرام بخش استفاده شود. در هر دو صورت، بیمار حین عمل هیچ گونه درد و ناراحتی را حس نخواهد کرد.

2. برش خارجی

یک برش در امتداد کلوملا (قسمتی که حفره‌ی بینی را به دو قسمت تقسیم می نماید) ایجاد می‌شود. برش‌های کوچکتری در دو طرف پره‌های بینی ایجاد خواهد شد. جراح از طریق این برش‌ها می‌تواند به بافت بینی، غضروف و استخوان بینی دسترسی کامل داشته باشد.

با توجه به هدف جراحی ممکن است بخش‌هایی از بافت، استخوان و یا غضروف بینی برداشته شوند و یا اینکه پیوند عضروف انجام شود. گاهی اوقات از ایمپلنت‌های سیلیکونی جهت فرم بخشیدن به بینی استفاده می‌‌شود.

3. بستن برش‌ها

در انتها بخیه‌هایی در داخل و خارج بینی اعمال می‌شود. برشی که در خارج بینی ایجاد شده است بسیار نازک است و اسکار بسیار کم رنگی را به جا می‌گذارد که پس از چند سال به طور کامل برطرف می‌شود.

مدت زمان جراحی بینی به روش باز بین یک الی دو ساعت است. چند ساعت پس از پایان جراحی، اکثر بیماران حال مساعدی دارند و می‌توانند با کمک یک همراه به منزل بازگدرند.

دوران نقاهت در منزل بین دو تا سه هفته در نظر گرفته می‌شود. در طی این دوره باید دستورالعمل‌هایی که پزشک به شما ارائه داده است به طور کامل اجرا نمائید تا از هرگونه عارضه پس از جراحی دو بمانید.

یک هفته پس از جراحی، بخیه‌هایی که روی پوست خارجی اعمال شده است خارج می‌شود و گچ بینی برداشته می‌شود.

جهت مشاهده‌ی نتایج جراحی باید چند هفته تا چند ماه صبر کنید تا التهاب و تورم روی بینی به تدریج از بین برود.

کاربرد جراحی بینی باز چیست؟

این روش جراحی برای برطرف کردن بسیاری از مشکلات عملکردی و زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که تعدادی از آنها عبارتند از:

 • اصلاح شکل و فرم بینی
 • اصلاح اندازه‌ی بینی: با برداشتن بافت‌های نرم و یا با پیوند ایمپلنت‌های سیلیکونی می‌توان اندازه‌ی بینی را متناسب با سایر اجزاء صورت تغییر داد.
 • اصلاح زاویه‌ی بینی: برای افرادی که بینی کج دارند.
 • اصلاح قوز و هرگونه برآمدگی روی بینی
 • برطرف کردن مشکلات تنفسی: شکل بینی نقش مهمی در پردازش هوای تنفسی دارد. طی جراحی بینی باز می‌توان ساختار بینی را به گونه‌ای تغییر داد تا جریان هوا به سمت ریه‌ها به خوبی برقرار باشد.
 • برطرف کردن مشکلاتی که طی جراحی قبلی ایجاد شده است (جراحی ترمیمی)

مزایای جراحی بینی با روش باز

 • مهمترین مزیت جراحی بینی باز این است که جراح می‌تواند بافت بینی، غضروف و استخوان‌ها را به طور کامل در حین جراحی مشاهده نماید، در نتیجه ایجاد تغییرات و اصلاح هرگونه مشکل با سهولت بیشتری انجام می‌شود.
 • برش کلوما باعث می‌شود آناتومی بینی به طور کامل مشخص باشد در نتیجه این دید واضح به جراح اجازه می‌دهد که تغییرات مورد نظر را با دقت بیشتری اعمال نماید.
 • تغییراتی مانند اصلاح اسکلت داخلی بینی، پیوند غضروف و سایر تغییرات اساسی فقط با جراحی باز امکان پذیر است.

عمل باز بینی برای چه افرادی مناسب است؟

عمل باز بینی برای افرادی که مشکلات شدیدی در ساختار بینی دارند مناسب است زیرا در این روش جراح می‌تواند دید مناسبی به ساختارهای داخلی داشته باشد و تغییرات دلخواه بیمار را ایجاد نماید. کاندید مناسب این جراحی شامل این افراد می‌شود:

 • افراد بالای 18 سال که از اندازه و یا ظاهر بینی خود رضایت ندارند.
 • افرادی که در گذشته جراحی بینی انجام داده‌اند و از نتیجه‌ی نهایی رضایت ندارند.
 • افرادی که دچار ناهنجاری‌های مادرزادی در بینی هستند.
 • افرادی که دچار مشکلات تنفسی هستند.
 • افرادی که از سلامت عمومی مناسبی برخوردارند و هیچ گونه بیماری مزمن، بیماری خونی و یا بیماری‌های دیگر که با جراحی تداخل داشته باشد، ندارند.

درباره نویسنده

دکتر عباس نوروزی
متخصص گوش،حلق و بینی ( جراح زیبایی بینی) با انجام جراحی های بینی استخوانی ، جراحی بینی گوشتی ، جراحی ترمیم بینی در کرج و تهران . دکتر عباس نوروزی با اعمال جراحی زیبایی بینی و میزان رضایتمندی بالای مراجعین عزیز همراه شما خواهد بود .

پاسخ