16 اکتبر

جراحی بینی در دوران بارداری

جراحی بینی به عنوان عملی پرطرفدار و محبوب معرفی می شود و روزانه افراد زیادی از جوان تا میانسال و سالخورده علاقه مند به انجام این جراحی زیبایی هستند . انسان ذاتا زیبایی را ستایش می کند و با کسب آن اعتماد بنفس دو چندانی می یابد . امروزه روابط اجتماعی و کسب و کار به گونه ای است که ظاهر ، تاثیری چشم گیر در موفق بودن آن دارد . حال افرادی که به دنبال انجام جراحی بینی خود هستند سوال مهمی که ذهنشان را درگیر می کند ، فصل مناسب عمل بینی چه زمانی است؟ آیا در هر شرایطی میتوان اقدام به جراحی عمل زیبایی بینی کرد؟

افراد به دلایل گوناگونی اقدام به جراحی بینی می کنند؛ برخی از افراد به دلایل زیبایی و تناسب بیشتر بینی با اعضای دیگر و یا به علت داشتن بینی کج، اقدام به انجام عمل رینوپلاستی می کنند. برخی دیگر نیز ممکن است به صورت مادرزادی و یا در اثر آسیب و ضربه ای دچار انسداد مجاری تنفسی شده باشند و برای تنفس راحت تر نیاز به جراحی بینی داشته باشند. حال اگر این شرایط در زمان قبل یا بعد از بارداری و یا در دوران بارداری پیش بیاد چه باید کرد؟ آیا می توان عمل رینوپلاستی را با خیال راحت انجام داد؟ شاید برای عمده خانم های متاهل این موضوع مطرح شود و نگران فرم بینی خود بعد از بارداری باشند. در ادامه به توضیح بیشتر جراحی بینی قبل و بعد از باردرای و نیز در دوان بارداری می پردازیم تا به بخشی از سوالات شما پاسخ داده باشیم.

جراحی بینی در دوران بارداری

در دوران بارداری باید از انجام هر گونه عمل جراحی که شامل بیهوشی عمومی باشد، خودداری کرد؛ زیرا بیهوشی عمومی به علت عوارض احتمالی ممکن است خطراتی برای مادر و جنین به همراه داشته باشد. درست است که عمل بینی ارتباط مستقیمی با رحم ندارد ولی داروها و مسکن هایی که برای این عمل لازم است مصرف شد، می تواند بر روی رشد جنین تاثیرگذار باشد. به این خاطر خانم های متاهل باید در ابتدا از باردار نبودن خود اطمینان حاصل نمایند. در نتیجه باید خانمی که در دوران بارداری خود به سر می برد تا بعد از دوران حاملگی هر گونه عمل جراحی پلاستیک و زیبایی از جمله عمل بینی را به تعویق بیندازد. البته اگر به علت عدم تنفس صحیح و انسداد مجاری تنفسی، عمل بینی در دوران بارداری یک اجبار برای شما محسوب شود، لازم است در ابتدا با مشورت بهترین جراح بینی و نیز مشورت پزشک زنان خود به سراغ این عمل بروید.

عمل بینی بعد از زایمان

برای عمل بینی بعد از زایمان مشکلی ایجاد نمی شود تنها بهتر است برای برطرف شدن ورم دوران بارداری حداقل دو ماه دست نگهداشته تا سیستم بدن به حالت عادی خود بازگردد . همچنین خانم هایی که به کودک خود شیر می دهند توجه داشه باشند، باید تا 24 ساعت بعد از بیهوشی از شیردادن به نوزاد خود خودداری کنند تا تاثیرات بیهوشی کامل از بین برود.

عوارض جراحی بینی در بارداری

 

جراحی بینی قبل از باردرای

شاید این مورد از بین موارد قبلی مهم تر به نظر برسد. جراحی بینی خود باعث ظاهر شدن تورم بینی تا چند ماه بعد از عمل می شود؛ پس بهتر است تا حداقل 6 ماه بعد از جراحی زیبایی بینی تصمیم به بارداری نداشته باشید. دوران بارداری با تغییررات قابل توجهی در بدن همراه است؛ از جمله این تغییرات می توان به تورم بینی، گاها ضحیم شدن دیواره های بینی و حتی در برخی از زنان افزایش مخاط در مجاری بینی و حفره های سینوسی اشاره کرد. البته این بدان معنا نیست که به هیچ عنوان نمی توان باردار شد اما نکته ای که وجود دارد تورم و التهاب بینی است و در دوران باردرای تشدید می شود به طوری که ممکن است بیماران با جراحی بینی مشکل تنفسی بیشتری احساس نمایند و التهاب داخل بینی بخاطر جراحی بینی به ورم طبیعی دوران بارداری اضافه می شود و حتی در ظاهر، بینی بزرگ تر دیده می شود.

علاوه بر مسئله تورم بینی، مورد مهم بعدی داروهایی است که باید تا چند وقت بعد از عمل بینی مصرف شود و از مهمترین آن های می توان به آنتی بیوتیک و یا داروهای ضد درد اشاره کرد؛ بنابراین از آنجا که این داروها نیز نباید در دوران بارداری مصرف شوند، بهتر است تا پایان دوره مصرف داروهای اقدام به حاملگی نکنید.

البته این نکته یاد آوری می شود که بعد از زایمان و اتمام حاملگی تورم کاهش می یابد و هیچ اثر سوئی روی فرم بینی به جا نخواهد گذاشت. اما دکتر عباس نوروزی بهترین دکتر جراح بینی در کرج توصیه می نماید بهتر است حداقل 6 ماه تا یک سال بعد از جراحی بینی نسبت به باردرای اقدام نمایید تا بدون نگرانی نتیجه مطلوب تری دریافت کنید.

جمع بندی

با توجه به مطالبی که ذکر شد می توان نتیجه گرفت که اگر شما در شرایطی هستید که همزمان دو انتخاب مهم بارداری و جراحی زیبایی بینی را پیش رو دارید، بهتر است که بین این دو عمل فاصله قابل توجه چند ماهه (حداقل 6 ماه) را در نظر بگیرید. بارداری و رشد جنین و پس از آن شیردهی به نوزاد آنقدر مسئله قابل توجهی است که شما نباید هرگز با تداخل آن و عمل زیبایی بینی خللی در رشد و یا سلامت خودتان و نوزادتان وارد نمایید. برای تصمیم گیری بهتر و برنامه ریزی و عمل بینی و اقدام به بارداری حتما از بهترین جراح بینی مشاوره بگیرید.

سوالات متداول درباره عمل بینی و بارداری

درباره نویسنده

دکتر عباس نوروزی
متخصص گوش،حلق و بینی ( جراح زیبایی بینی) با انجام جراحی های بینی استخوانی ، جراحی بینی گوشتی ، جراحی ترمیم بینی در کرج و تهران . دکتر عباس نوروزی با اعمال جراحی زیبایی بینی و میزان رضایتمندی بالای مراجعین عزیز همراه شما خواهد بود .

پاسخ