26 مه

آیا عمل بینی درد دارد؟

یکی از نگرانی‌های اصلی که پیش از عمل بینی وجود دارد این است که آیا عمل بینی درد دارد؟ اکثر بیماران در مورد شدت دردی که هنگام جراحی، بلافاصله پس از جراحی و یا در دوران نقاهت خواهند داشت نگران هستند. در ادامه ی این مقاله توضیحات کامل در مورد شدت درد، مدت زمانی که درد خواهید داشت و روش‌های کنترل درد بعد از عمل بینی خواهیم داشت.

آیا انجام جراحی بینی دردناک است؟

جراحی بینی، عملی است که در اغلب موارد با بیهوشی عمومی انجام می‌شود. در صورتی که بنا به دلایلی بیهوشی عمومی انجام نشود، عمل با بی‌حسی موضعی و آرام‌ بخش‌های تزریقی ادامه پیدا می‌کند. در هر صورت نکته‌ی مهم این است که در حین انجام عمل شما هیچ گونه درد و ناراحتی را حس نخواهید کرد.

معرفی بهترین جراح بینی در کرج به همراه عکس و فیلم نمونه کار

علت درد بینی بعد از عمل

پس از اتمام جراحی و بعد از اینکه به هوش می‌آیید تا چند ساعت به دلیل تاثیر داروهای بیهوشی و بی‌حسی همچنان هیچ گونه دردی را حس نخواهید کرد. بعد از اینکه تاثیر داروهای بیهوشی از بین برود در صورتی که داروهای مسکن و ضد درد دریافت نکنید در اطراف بینی احساس فشار و ناراحتی خواهید کرد. همچنین اطراف چشم‌ها ممکن است کبود، متورم و دردناک شود.

اغلب بیماران، درد بعد از جراحی بینی را بین خفیف تا متوسط توصیف می‌کنند. علت درد بعد از عمل بینی، برش‌ در بافت‌های خارجی و داخلی و تغییرات ساختاری است که در اسکلت داخلی استخوان (غضروف و استخوان‌ها) انجام شده است. در تمام جراحی‌های بینی پوست و بافت نرم از ساختارهای سخت زیرین جدا می‌شوند، سپس تغییراتی در استخوان‌ها و غضروف‌ها ایجاد می‌شود، در انتها بخیه‌هایی در داخل و خارج بینی اعمال می‌شود. تمام این مراحل می‌توانند منجر به ایجاد درد بعد از عمل بینی شوند.

شدت درد بعد از جراحی بینی به عوامل متعددی بستگی دارد که عبارتند از:

 • روش جراحی که انجام شده است (جراحی باز یا بست)
 • میزان تغییراتی که در ساختار داخلی بینی ایجاد شده است.
 • تحمل بیمار در مقابل درد
 • نحوه‌ی مصرف مسکن‌های تجویز شده
00:14
truncate dir-rtl

دو ماه بعد از رینوپلاستی

روش‌های تسکین درد عمل بینی

جهت کاهش میزان درد بعد از جراحی بینی در طی دوران نقاهت به این نکات توجه نمائید:

 • استفاده از کمپرس آب سرد

استفاده از کمپرس سرد در اطراف بینی و چشم‌ها به میزان چشمگیری در کاهش درد و تورم نقش دارد. کمپرس آب سرد اثرات بی‌حسی دارد و میزان درد را کاهش می دهد اما باید در هنگام استفاده از کمپرس به این نکته توجه نمائید که از تماس مستقیم آن با بینی خودداری شود.

 • هوای اطراف را مرطوب کنید

استفاده از یک دستگاه بخور مرطوب کننده هوا می‌تواند در بهبود تنفس و کاهش تحریک راه‌های هوایی نقش داشته باشد.

 • لباس‌های گشاد بپوشید

استفاده از لباس‌های گشاد و لباس‌هایی که از جلو باز می‌شود به شما کمک می‌کند که از هرگونه فشار و ضربه‌ی ناگهانی به بینی که می‌تواند منجر به درد شود خودداری کنید.

 • مصرف داروهای مسکن طبق برنامه ریزی

اکثر داروهای مسکن به مدتی زمان نیاز دارند تا اثر آنها آغاز شود، بنابراین برای مدیریت درد نباید تا شروع درد صبر کنید، بلکه پیش از اینکه تاثیر داروهای بی‌حسی و بیهوشی و یا دوز قبلی دارو به پایان برسد باید داروهای مسکن تجویز شده را طبق دستورالعمل مصرف کنید.

 • ارتفاع مناسب برای خوابیدن را رعایت کنید

بالا نگه داشتن سر در هنگام خوابیدن و حتی استراحت کردن طی روز می‌تواند میزان تورم را کاهش دهد. از یک یا چند بالشت اضافه زیر سر خود استفاده کنید تا سر شما در ارتفاع بالاتری قرار بگیرد.

 • اصلاح رژیم غذایی

مصرف مواد غذایی سالم سرشار از پروتئین، ویتامین به ویژه ویتامین K در کاهش تورم و درد موثر هستند. از مصرف غذاهای شیرین و فرآوری شده پرهیز نمائید و به میزان کافی آب مصرف کنید.

 • حالات صورت خود را تا جایی که می‌توانید تغییر ندهید

از خندیدن، گریه کردن، فین کردن، خمیازه کشیدن، اخم کردن، بالا بردن ابروها، عطسه و یا سرفه کردن تا جایی که می‌توانید خودداری نمائید. این تغییرات می‌توانند منجر به فشار روی بینی و درد در این ناحیه شوند.

درد عمل بینی چقدر طول میکشد؟

دردی که بعد از جراحی بینی دارید موقتی است و به تدریج با التیام یافتن بافت‌های داخلی و خارجی، شدت درد نیز کاهش می‌یابد. در روزهای اول بعد از جراحی شدت درد زیاد است به همین دلیل توصیه می‌شود مسکن‌های تجویز شده را طبق دستورالعمل مصرف کنید. اگر مسکن‌های تجویز شده جهت تسکین درد مناسب نبودند و یا شدت درد به مرور بدتر شد با جراح خود تماس بگیرید.

شدت درد بعد از یک الی دو هفته کاهش پیدا می‌کند و دیگر نیازی به استفاده از مسکن‌ها نیست. هر زمان که حس کردید شدت درد کاهش یافته است می‌توانید با اجازه‌ی پزشک مصرف مسکن‌های تجویز شده را قطع نمائيد.

درباره نویسنده

دکتر عباس نوروزی
متخصص گوش،حلق و بینی ( جراح زیبایی بینی) با انجام جراحی های بینی استخوانی ، جراحی بینی گوشتی ، جراحی ترمیم بینی در کرج و تهران . دکتر عباس نوروزی با اعمال جراحی زیبایی بینی و میزان رضایتمندی بالای مراجعین عزیز همراه شما خواهد بود .

پاسخ