۰۱ آذر

شستشو بینی بعد از جراحی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۲.۵]
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

عمل بینی یک جراحی زیبایی مهم بوده و نیاز است که مراقبت ها و دستورالعمل هایی که پزشک تجویز می کند را به دقت اجرا کرد تا به نتیجه مطلوب رسید. نتیجه یک عمل جراحی علاوه بر اینکه به مهارت و تبحر جراح آن بستگی زیادی دارد، نقش مراقبت های خود بیمار نیز بسیار مهم است و اگر به درستی انجام نشود، ممکن است نتیجه مطلوب کار جراح را بی اثر کند. در مراقبت های جراحی بینی، چسب بینی، تمیز کردن و شستشوی بینی از اهمیت بسیار بالایی برخودار است. در این مقاله در رابطه با نحوه صحیح شستشوی بینی اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار می دهیم.

چرا شستشوی بینی بعد از رینوپلاستی مهم است؟!

شاید بتوان شستشو بینی را یکی از مهم ترین بخش های مراقبت بعد از جراحی بینی عنوان کرد. از روز دوم بعد از جراحی بینی می بایست شستشو بینی با روش مناسب صورت پذیرد. از این زمان به بعد تا انتهای سه هفته ابتدایی عمل جراحی بینی، لازم است که تنها با استفاده از قطره، شستشوی بینی را انجام داد. در این مدت استفاده از این قطره های شستشو کفایت می کند ولی بعد از این مدت زمان با تجویز پزشک لازم است که شستشوی بینی با روشی دیگر جایگزین شود. فراموش نکنید که بهتر است شستشو بینی را تا دو ماه پس از جراحی ادامه دهید.

در کلیه داروخانه ها بطری ها و ظروف مخصوص شستشوی بینی وجود دارد ولی برای شستشوی بینی های عمل شده به منظور تمیز نگه داشتن محیط داخل بینی بهتر است تنها از سرم شستو استفاده شود. شما می توانید با برداشتن سوزن سرنگ، مقداری از محلول سرم را به داخل بینی خود انتقال دهید. به این صورت که در حالت ایستاده از شخص دیگری بخواهید محلول را به داخل بینی شما وارد نماید. پمپ کردن محلول به داخل بینی توسط خودتان نیز عملی می باشد. به این منظور در مقابل آینه ایستاده و سرنگ را از مقدار مشخصی از محلول داخل سرم پر نموده و سپس این مایع را به داخل بینی پمپ نمایید.

باید توجه داشته باشید که در هنگام خالی کردن سرنگ، از خارج کردن پر فشار محتویات داخل آن پرهیز نمایید. زیرا هدف از شستشو بینی بعد از جراحی تنها خیس خوردن لخته های داخلی بوده و در صورتیکه محلول با فشار به اسکارهای داخلی و بخیه ها برخورد نماید، می تواند سبب کنده شدن زخم ها شود. در حقیقت زخم ها و اسکارهای حاصل از جراحی بینی می بایست به خودی خود ترمیم شوند. از بین رفتن و خروج لخته های خون سبب بهبود وضعیت تنفس فرد می گردد. استفاده از سرم هیدروژن پراکسید دو نوبت در روز در صبح و شب ضروری است.

شستشو-بینی-بعد-از-جراحی

شستشو بینی با آب نمک

در صورتیکه دسترسی به سرم نمک ندارید، بهتر است بدانید شستشو با آب و نمک معمولی نیز امکان پذیر است. همچنین به منظور تسهیل استفاده از این محلول، شما می توانید محلول را داخل ظرف اسپری ریخته و سپس محلول را به داخل بینی اسپری نمایید. جهت تهیه این محلول لازم است نصف قاشق چایخوری نمک را در داخل یک لیوان آب جوش حل کرده و صبر کنید تا آب ولرم شود و سپس به عنوان محلول شستشوی بینی از آن استفاده کنید. به این محلول، سالین یا ایزوتونیک گفته می شود، درصد نمک در محلول سالین جهت شستشوی بینی بعد از عمل معمولا ۰/۹ درصد است که با این ترکیب همین میزان حاصل می شود.

نحوه استفاده از سرنگ جهت شستشوی بینی بعد از جراحی

در ابتدا یک سرنگ تمیز را برداشته، سوزن آن را خارج کنید، محلول سالین را در داخل آن بریزید. در حالتی که ایستادید کمی سرتان را به جلو خم کنید و با کشیدن پیستون سرنگ، مایع را به داخل حفره بینی وارد کنید؛ همانطور که گفته شد نباید ورود مایع با فشار زیادی به داخل بینی باشد، پس از ورود مایع به داخل بینی با فین کردن ملایم آن را تخلیه کنید. همین کار را با حفره دیگر نیز تکرار کنید. این کار را هر ۶ ساعت یک بار تکرار کنید تا حفره های بینی از لخته های خون خشک شده خالی شود.

سایر مراقبت های عمل بینی

  • لازم است که چه در پروسه شستشوی بینی و چه در سایر فعالیت های روزمره خود از فشار آوردن و فین کردن بینی خودداری کنید.
  • تازمانی که جراح اقدام به برداشتن گچ یا اسپلینت بینی نکرده است، خودتان به گپ بینی دست نزنید.
  • در صورت نیاز طبق دستورالعمل جراح، پانسمان بینی خود را تعویض کنید.
  • از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید.
  • فعالیت ورزشی سنگین نداشته باشید و تا حد امکان استراحت داشته باشید.
  • سعی کنید در هنگام شستن صورتتان از خیس شدن پانسمان ها جلوگیری کنید.

درباره نویسنده

دکتر عباس نوروزی
متخصص گوش،حلق و بینی ( جراح زیبایی بینی) با انجام جراحی های بینی استخوانی ، جراحی بینی گوشتی ، جراحی ترمیم بینی در کرج و تهران . دکتر عباس نوروزی با اعمال جراحی زیبایی بینی و میزان رضایتمندی بالای مراجعین عزیز همراه شما خواهد بود .

پاسخ

شش − یک =