۲۱ فروردین

جراحی بینی

مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۵ میانگین: ۳.۸]

جراحی بینی این روزها طرفداران بسیاری پیدا کرده است. افراد زیادی هستند که به خاطر مشکلاتی که نوع بینی از نظر تنفس برایشان ایجاد شده است، اقدام به انجام جراحی بینی می کنند. و عده زیاد دیگری نیز هستند که به جهت زیبایی چهره و داشتن فرم بینی متناسب اقدام به جراحی بینی می کنند. با ما در این مقاله به منظور تکمیل کردن اطلاعات خود در مورد جراحی بینی همراه باشید.

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست؟

جراحی بینی که در اصطلاح پزشکی رینوپلاستی نیز نامیده می شود، شیوه جراحی است که به اصلاح فرم و تغییر شکل بینی می پردازد. گاهی نیاز است تغییرات بر روی استخوان، غضروف و یا هر دو انجام شود. جراحی بینی یکی از شایع ترین جراحی های زیبایی پلاستیک می باشد. که توسط بهترین جراح بینی انجام می گیرد.

نمونه عمل جراحی بینی دکتر نوروزی
جراحی نیمه فانتزی بینی زنانه
جراحی نیمه فانتزی بینی خانم جوان
جراحی طبیعی بینی مردانه

علل انجام جراحی بینی

هدف از انجام جراحی بینی می تواند اصلاح مشکلات تنفسی، نقایص تولد، ترمیم هر گونه آسیب دیدگی و یا بهبود ظاهر فرد باشد. معمولا کسانیکه از ظاهر بینی خود ناراضی هستند، اقدام به جراحی بینی نموده و به افزایش اعتماد به نفس خود کمک می کنند. تغییراتی که بر روی بینی قابل انجام است، عبارتند از:

 • تغییر در اندازه بینی
 • تغییر زاویه بینی
 • صاف کردن پل بینی
 • تغییر شکل نوک بینی
 • باریک کردن سوراخ های بینی

در صورتیکه زیبایی، هدف انجام جراح بینی باشد، بهتر است تا زمان رشد کامل استخوان و غضروف بینی صبر کنید. اما در صورتی که هدف جراحی بینی رفع مشکلات تنفسی باشد، انجام آن در هر سنی بلامانع می باشد.

ترس از جراحی بینی

همه افرادی که عمل جراحی بینی داشته اند، مانند شما که حالا قصد عمل بینی دارید، روزهایی را با ترس از عمل بینی، ترس از بیهوشی عمل بینی، ترس از تامپون بینی، ترس از درد عمل بینی گذرانده اند. پس این گونه ترس ها عادی است و اصلا جای نگرانی ندارد.

اگر واقع بینانه به عمل بینی نگاه کنیم، مانند سایر عمل های جراحی درد و عوارض مختص به خود را دارد که اگر در انتخاب جراح بینی و مراقبت های بعد از جراحی بینی دقت داشته باشید قطعا در کاهش دردهای عمل بینی و عوارض عمل بینی نقش بسزایی خواهند داشت.

توصیه هایی که دکتر عباس نوروزی ، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی به شما دارند، شامل:

 • قبل از عمل بینی حتما از پزشک خود مشورت بگیرید، و در رابطه با خواسته و توقعات خود بدون هیچگونه خجالت و رودربایستی صحبت کنید تا پزشکتان هم بتواند مشاور و جراح خوبی برای شما باشد.
  فرض مثال اگر شما بینی شخص خاصی را مد نظر دارید و ایده آلی در رابطه با جراحی بینی دارید باید در مورد همه این موارد با پزشکان صحبت کنید تا ایشان بتوانند شما را نسبت به اینکه این عمل برای شما امکان پذیر است و یا خیر آگاهتان کند.
 • اطلاعات کافی در مورد وضعیت سلامتی و جسمانیتان در اختیار پزشکتان قرار دهید. این اطلاعات شامل: سابقه عمل جراحی و بیهوشی شما در گذشته، سابقه بیماری، نوع و دوز داروهای مصرفی شما، بیماری های ارثی در خانواده، وضعیت تنفسی می باشد.

آمادگی و اقدامات قبل از جراحی بینی

یکی از اقدامات مهم قبل از جراحی بینی ، مشاوره با جراح و صحبت در خصوص جنبه های مختلف جراحی و هم چنین نتایج آن می باشد. در طول این جلسات، پزشک با معاینه فیزیکی بینی و بررسی سوابق پزشکی و آگاهی از وجود هر گونه اختلال و مشکل مانند پولیپ و یا انحراف، تشخیص می دهد که آیا بیمار گزینه مناسبی برای انجام این جراحی می باشد یا خیر.

یکی دیگر از اقدامات انجام شده از سوی پزشک، معاینه پوست داخل و خارج بینی و تعیین نوع تغییرات لازم می باشد. معمولاً تست هایی مانند آزمایش خون نیز از سوی پزشک تجویز می شود.

عکس برداری از زوایای مختلف بینی به تعیین نوع تغییراتی که بینی لازم دارد، کمک می کند و تا حد زیادی می توان نتیجه جراحی را تخمین زد.

برخی از اقداماتی که رعایت آن ها از سوی بیمار لازم می باشد، عبارت است از:

عدم مصرف داروهای مسکن حاوی ژلوفن و آسپیرین، دو هفته قبل و بعد از جراحی. مصرف این قبیل داروها مانع لخته شدن خون می شوند و در نتیجه مدت زمان خونریزی نیز افزایش خواهد یافت. در خصوص مصرف هر گونه قرص و مکمل گیاهی حتماً با پزشک خود مشورت داشته باشید.

توصیه می شود افراد سیگاری، مصرف سیگار و دخانیات را کنار بگذارند، چرا که تاثیر مصرف سیگار بر عمل بینی می تواند ناخوشایند باشد . نیکوتین موجود در سیگار، باعث محدود شدن رسیدن خون و اکسیژن به رگ های خونی و بافت ها می شود و در نهایت، روند بهبودی به تاخیر خواهد افتاد.

روند انجام جراحی بینی

جراحی بینی تحت بیهوشی عمومی و یا موضعی انجام می شود. در صورتی که نیاز به ایجاد تغییرات کمی در بینی باشد، می توان از بی حسی موضعی استفاده کرد، که علاوه بر بینی، صورت نیز بی حس خواهد شد. روند عمل بینی به این صورت است که ابتدا برشی در داخل و یا میان حفره های بینی ایجاد می شود، تا پوست از غضروف و یا استخوان جدا، و امکان تغییر شکل و فرم دهی فراهم گردد.

در صورتی که نیاز به استفاده از غضروف اضافی باشد، پزشک نسبت به برداشت غضروف از نواحی مانند لاله گوش اقدام می کند. گاهی نیاز به پیوند و گرافت غضروف می باشد. مدت زمان عمل بینی در حدود یک تا دو ساعت می باشد، اما در صورتی که تغییرات زیادی نیاز باشد، ممکن است این بازه زمانی کمی طولانی تر شود.

در ادامه برای آشنایی بیشتر چند نمونه از جراحی بینی توسط دکتر عباس نوروزی را مشاهده نمایید.

آموزش چسب زدن به بینی

چسب زدن به بینی به چه دلیلی انجام می شود؟ تا چه مدت باید از چسب بینی استفاده کنیم؟ اینها سوالات شایعی است که افراد هنگام مواجهه با آن می پرسند. چسب بینی برای کاهش میزان ورم بینی استفاده می شود. چسب زدن باعث میشود فرم بینی ثابت نگه داشته شود و به بهبود وضعیت بینی پس از جراحی کمک می کند. مدت استفاده از چسب بینی برای اغلب افراد به مدت سه هفته تا ۱ ماه پس از جراحی است که باید از چسب بینی استفاده کنند. کسانیکه جراحی بینی گوشتی انجام داده اند باید زمان بیشتری از چسب بینی استفاده کنند. بهتر است این چسب هر سه الی چهار روز یک بار تعویض شود تا اثر بخشی بهتری داشته باشد.

دوره نقاهت جراحی بینی

از دوره نقاهت بعد از جراحی بینی می توان گفت که بعد از عمل بینی، اسپلینت در داخل بینی قرار داده می شود، که به حفظ فرم بینی تا زمان بهبودی کمک می کند. بعد از جراحی، موارد حیاتی بدن مانند تنفس، ضربان قلب و یا فشار خون در اتاق ریکاوری بررسی و کنترل خواهد شد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی بسیار مهم است. توصیه می شود بعد از جراحی، فردی بیمار را همراهی کند. ممکن است عوارض داروی بیهوشی باعث شود فرد کمی احساس گیجی داشته باشد.

جهت کاهش خونریزی، بهتر است بیمار چند روزی را در منزل استراحت کند و سر خود را تا حد امکان بالا نگه دارد. بعد از جراحی، معمولا بیمار از گرفتگی بینی خود شکایت می کند، که آن هم به دلیل پانسمانی است که در داخل بینی قرار داده می شود.

در برخی مواقع، از بخیه هایی استفاده می شود که جاذب هستند. در صورتی که بخیه خاصیت جذب شدن نداشته باشد، بعد از گذشت یک هفته جهت کشیدن بخیه ها باید به پزشک مراجعه کنید.احتمال مشاهده خونریزی تا یک هفته بعد از جراحی کاملا طبیعی است. در صورت بروز سردرد، می توانید از داروهای مسکن مانند استامینوفن استفاده کنید.

اقدامات و کارهایی که انجام آن ها بعد از عمل بینی ممنوع اند، عبارتند از:

 • دویدن و انجام کارهای شدید بدنی
 • رفتن به استخر و شنا کردن
 • فین کردن
 • آدامس جویدن
 • خندین و یا حرکات صورت
 • استفاده از عینک
 • مسواک زدن

یکی از نکات مهم بعد از جراحی زیبایی بینی، رعایت رژیم غذایی سالم و سرشار از فیبر و مصرف میوه و سبزیجات تازه است تا علاوه بر پیشگیری از بروز یبوست، به تسریع روند بهبودی نیز کمک شود. بعد از جراحی، بیمار نباید در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیرد، چرا که احتمال تغییر رنگ پوست اطراف بینی افزایش می یابد.

در خصوص زمان مناسب بازگشت به محل کار، با پزشک خود مشورت داشته باشید. جراحی بینی، بر نواحی از صورت مانند چشم ها اثر می گذارد و ممکن است بیمار با علائمی مانند بی حسی، تورم و یا تغییر رنگ اطراف چشم ها روبرو شود. در چنین مواردی می توان از کمپرس یخ استفاده کرد. این نکته را در نظر داشته باشید که از قرار دادن مستقیم کمپرس بر روی بینی باید خودداری شود.

با رعایت نکات و موارد گفته شده از سوی پزشک، قطعا دوره نقاهت کوتاهی خواهید داشت و سریع تر به نتیجه دلخواه تان می رسید.

انواع عمل بینی

عمل بینی معمولا با سه هدف زیر انجام می شود:

 • عمل زیبایی بینی (رینوپلاستی)
 • عمل ترمیمی بینی
 • عمل ترمیمی و زیبایی بینی

عمل زیبایی بینی(رینوپلاستی)

معمولا افرادی که دارای بینی گوشتی، استخوانی و قوزداری هستند به دنبال رینوپلاستی هستند، و این فکر همیشه آزارشان میدهند که شکل زشت بینی آنها باعث شده زیبایی های سایر اعضای صورت هم نادیده گرفته شود.

عمل زیبایی بینی با توجه به مشخصات بینی فرد به سه طریق؛ عمل بینی گوشتی، عمل بینی استخوانی و عمل بینی معمولی انجام می شود.

عمل بینی گوشتی

عمل بینی گوشتی معمولا جزء عمل های زیبایی بینی سختی است و نیاز به تبحر و ظرافت خاصی در جراح بینی می باشد، زیرا این بینی نسبت به سایر انواع بینی دارای پوستی ضخیم و غضروفی ضعیف می باشد.

عمل بینی استخوانی

عمل بینی استخوانی به دلیل غضروف های مستحکم و پوست نازکی که دارند معمولا نتایج راضی کننده ای را بعد از عمل خواهند داشت.

عمل بینی معمولی

این نوع از بینی ها معمولا حد وسط بینی گوشتی و استخوانی می باشد. بینی معمولی دارای پوستی با ضخامت متوسط و از نظر ظاهری نسبتا بدون مشکل هستند. بیشترین انگیزه افرادی که بینی معمولی دارند برای رسیدن به بینی فانتزی می باشد.

هر کدام از این عمل های زیبایی بینی باید متناسب به سایر اجزای صورت انجام گیرد، زیرا همان طور که بینی بزرگ یا قوزدار می تواند باعث زشتی سایر اجزای صورت شود، زمانی که عمل بینی هم متناسب با سایر اعضای صورت مانند فرم صورت،چشم ها، دهان انجام نشود هم جلوه ی خوبی نخواهد داشت. پس حتما حتما قبل از عمل زیبایی بینی از یک متخصص باتجربه مشاوره دریافت کنید.

عمل ترمیمی بینی

این نوع از عمل بینی معمولا برای افرادی که با مشکلات تنفسی روبه رو هستند، کاربرد دارد. چند نمونه از بارزترین مشکلاتی که در عمل ترمیمی بینی یا جراحی بینی ثانویه قابل رفع است، شامل:

 • عمل قوز بینی: قوز بینی علاوه بر ظاهر زشتی که ممکن است به بینی شخص بدهد معمولا مشکلاتی را هم در تنفس شخص ایجاد می کند، که توسط عمل ترمیمی بینی جراح میتواند قوز بینی را اصلاح و یا از بین ببرد.
 • پولیپ بینی: به توده های غیرسرطانی که در اثر آسم، عفونت و یا آلرژی ایجاد می شوند پولیپ گفته میشود. این توده ها ممکن است در دو حفره بینی و یا یکی از حفره های بینی ظاهر شود و باعث ایجاد مشکلات تنفسی در فرد شود. جراحی پولیپ بینی  به این شکل است که جراح  با برداشتن این توده باعث باز شدن مجرای تنفسی شخص و بهبود سلامت وی می شود.
 • انحراف بینی: انحراف بینی در اثر آسیبی که به غضروف تیغه میان دو حفره بینی وارد میشود،ایجاد می شود. انحراف بینی معمولا در ظاهر بینی شخص تغییری ایجاد نمی کند اما اگر نسبت به درمان آن اقدام نشود ممکن است مشکلاتی از قبیل مشکلات تنفسی، خرخر، خشکی گلو حتی خونریزی را به همراه داشته باشد.

نتایج جراحی بینی

با این که عمل بینی، جراحی است ایمن با کمترین میزان عوارض، اما دوره نقاهت و بهبود آن و رسیدن به نتیجه دلخواه به زمان نیاز دارد و بیمار باید در این دوران صبور باشد. بعد از عمل، نوک بینی بیش از هر زمان دیگری حساس است و ممکن است به مدت چند ماه ملتهب و یا بی حس باشد.

سوالات متداول

جمع بندی

در چندین سال اخیر به دلیل افزایش درخواست برای عمل جراحی بینی علم پزشکی هم روز به روز جدیدتر می شود. در این مقاله سعی کردیم با تمام کسانی که قصد عمل بینی دارند و یا از ظاهر بینی خود راضی نیستند همزاد پنداری کنیم و تجربیات بهترین متخصصین در این زمینه را در اختیار شما قرار دهیم.

در نهایت توصیه ما این است که اگر به دنبال دستیابی به بهترین نتیجه بعد از عمل زیبایی بینی هستید حتما قبل از عمل با یک متخصص در این زمینه مشورت داشته باشید.

درباره نویسنده

دکتر عباس نوروزی
متخصص گوش،حلق و بینی ( جراح زیبایی بینی) با انجام جراحی های بینی استخوانی ، جراحی بینی گوشتی ، جراحی ترمیم بینی در کرج و تهران . دکتر عباس نوروزی با اعمال جراحی زیبایی بینی و میزان رضایتمندی بالای مراجعین عزیز همراه شما خواهد بود .

نظرات بسته شده است.