25 نوامبر

راهنمای کامل انواع جراحی بینی

آنچه در این مقاله می خوانید پنهان

جراحی بینی این روزها طرفداران بسیاری پیدا کرده است. افراد زیادی هستند که به خاطر مشکلاتی که نوع بینی از نظر تنفس برایشان ایجاد شده است، اقدام به انجام جراحی بینی می کنند. و عده زیاد دیگری نیز هستند که به جهت زیبایی چهره و داشتن فرم بینی متناسب اقدام به جراحی بینی می کنند. جراحی بینی که در اصطلاح پزشکی رینوپلاستی نیز نامیده می شود، شیوه جراحی است که به اصلاح فرم و تغییر شکل بینی می پردازد. گاهی نیاز است تغییرات بر روی استخوان، غضروف و یا هر دو انجام شود. عمل بینی مانند سایر عمل های جراحی درد و عوارض مختص به خود را دارد که اگر در انتخاب جراح بینی و مراقبت های بعد از جراحی بینی دقت داشته باشید قطعا دردهای عمل بینی و عوارض کمتری خواهید داشت.

انواع عمل بینیدوره نقاهت
عمل بینی گوشتی بین 10 الی 14 روز
عمل بینی استخوانی بین 7 الی 12 روز
عمل بینی طبیعی بین 7 الی 10 روز
عمل بینی فانتزی بین 7 الی 12 روز
عمل بینی نیمه فانتزی بین 7 الی13 روز

لینک دسترسی سریع به مهم ترین مطالب مقاله:

روند جراحی بینی
دوره نقاهت عمل
انواع عمل بینی

نمونه عمل های جراحی بینی دکتر عباس نوروزی

نمونه عمل جراحی بینی دکتر نوروزی
جراحی نیمه فانتزی بینی زنانه
جراحی نیمه فانتزی بینی خانم جوان
جراحی طبیعی بینی مردانه

علل انجام جراحی بینی

هدف از انجام جراحی بینی می تواند اصلاح مشکلات تنفسی، نقایص تولد، ترمیم هر گونه آسیب دیدگی و یا بهبود ظاهر فرد باشد. معمولا کسانیکه از ظاهر بینی خود ناراضی هستند، اقدام به جراحی بینی نموده و به افزایش اعتماد به نفس خود کمک می کنند. تغییراتی که بر روی بینی قابل انجام است، عبارتند از:

 • تغییر در اندازه بینی
 • تغییر زاویه بینی
 • صاف کردن پل بینی
 • تغییر شکل نوک بینی
 • باریک کردن سوراخ های بینی

در صورتیکه زیبایی، هدف انجام جراح بینی باشد، بهتر است تا زمان رشد کامل استخوان و غضروف بینی صبر کنید. اما در صورتی که هدف جراحی بینی رفع مشکلات تنفسی باشد، انجام آن در هر سنی بلامانع می باشد.

آناتومی بینی

ترس از جراحی بینی

همه افرادی که عمل جراحی بینی داشته اند، مانند شما که حالا قصد عمل بینی دارید، روزهایی را با ترس از عمل بینی، ترس از بیهوشی عمل بینی، ترس از تامپون بینی، ترس از درد عمل بینی گذرانده اند. پس این گونه ترس ها عادی است و اصلا جای نگرانی ندارد.

توصیه هایی که دکتر عباس نوروزی ، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی به شما دارند، شامل:

 • قبل از عمل بینی حتما از پزشک خود مشورت بگیرید، و در رابطه با خواسته و توقعات خود بدون هیچگونه خجالت و رودربایستی صحبت کنید تا پزشکتان هم بتواند مشاور و جراح خوبی برای شما باشد.
  فرض مثال اگر شما بینی شخص خاصی را مد نظر دارید و ایده آلی در رابطه با جراحی بینی دارید باید در مورد همه این موارد با پزشکان صحبت کنید تا ایشان بتوانند شما را نسبت به اینکه این عمل برای شما امکان پذیر است و یا خیر آگاهتان کند.
 • اطلاعات کافی در مورد وضعیت سلامتی و جسمانیتان در اختیار پزشکتان قرار دهید. این اطلاعات شامل: سابقه عمل جراحی و بیهوشی شما در گذشته، سابقه بیماری، نوع و دوز داروهای مصرفی شما، بیماری های ارثی در خانواده، وضعیت تنفسی می باشد.

ویس رضایت بیماران عزیزمون چند روز بعد از عمل :

آمادگی و اقدامات قبل از جراحی بینی

یکی از نکات مهم قبل از جراحی بینی، مشاوره با جراح و صحبت در خصوص جنبه های مختلف جراحی و هم چنین نتایج آن می باشد. در طول این جلسات، پزشک با معاینه فیزیکی بینی و بررسی سوابق پزشکی و آگاهی از وجود هر گونه اختلال و مشکل مانند پولیپ و یا انحراف، تشخیص می دهد که آیا بیمار گزینه مناسبی برای انجام این جراحی می باشد یا خیر.

یکی دیگر از اقدامات انجام شده از سوی پزشک، معاینه پوست داخل و خارج بینی و تعیین نوع تغییرات لازم می باشد. معمولاً تست هایی مانند آزمایش خون نیز از سوی پزشک تجویز می شود.

عکس برداری از زوایای مختلف بینی به تعیین نوع تغییراتی که بینی لازم دارد، کمک می کند و تا حد زیادی می توان نتیجه جراحی را تخمین زد.

برخی از اقداماتی که رعایت آن ها از سوی بیمار لازم می باشد، عبارت است از:

عدم مصرف داروهای مسکن حاوی ژلوفن و آسپیرین، دو هفته قبل و بعد از جراحی. مصرف این قبیل داروها مانع لخته شدن خون می شوند و در نتیجه مدت زمان خونریزی نیز افزایش خواهد یافت. در خصوص مصرف هر گونه قرص و مکمل گیاهی حتماً با پزشک خود مشورت داشته باشید.

توصیه می شود افراد سیگاری، مصرف سیگار و دخانیات را کنار بگذارند، چرا که تاثیر مصرف سیگار بر عمل بینی می تواند ناخوشایند باشد . نیکوتین موجود در سیگار، باعث محدود شدن رسیدن خون و اکسیژن به رگ های خونی و بافت ها می شود و در نهایت، روند بهبودی به تاخیر خواهد افتاد.

اینستاگرام-دکتر-عباس-نوروزی

روند جراحی بینی

جراحی بینی تحت بیهوشی عمومی و یا موضعی انجام می شود. در صورتی که نیاز به ایجاد تغییرات کمی در بینی باشد، می توان از بی حسی موضعی استفاده کرد، که علاوه بر بینی، صورت نیز بی حس خواهد شد. روند عمل بینی به این صورت است که ابتدا برشی در داخل و یا میان حفره های بینی ایجاد می شود، تا پوست از غضروف و یا استخوان جدا، و امکان تغییر شکل و فرم دهی فراهم گردد.

در صورتی که نیاز به استفاده از غضروف اضافی باشد، پزشک نسبت به برداشت غضروف از نواحی مانند لاله گوش اقدام می کند. گاهی نیاز به پیوند و گرافت غضروف می باشد. مدت زمان عمل بینی در حدود یک تا دو ساعت می باشد، اما در صورتی که تغییرات زیادی نیاز باشد، ممکن است این بازه زمانی کمی طولانی تر شود.

در ادامه برای آشنایی بیشتر چند نمونه دیگر از جراحی بینی توسط دکتر عباس نوروزی را مشاهده نمایید.

آموزش چسب زدن به بینی

چسب زدن به بینی به چه دلیلی انجام می شود؟ تا چه مدت باید از چسب بینی استفاده کنیم؟ اینها سوالات شایعی است که افراد هنگام مواجهه با آن می پرسند. چسب بینی برای کاهش میزان ورم بینی استفاده می شود. چسب زدن باعث میشود فرم بینی ثابت نگه داشته شود و به بهبود وضعیت بینی پس از جراحی کمک می کند. مدت استفاده از چسب بینی برای اغلب افراد به مدت سه هفته تا 1 ماه پس از جراحی است که باید از چسب بینی استفاده کنند. کسانیکه جراحی بینی گوشتی انجام داده اند باید زمان بیشتری از چسب بینی استفاده کنند. بهتر است این چسب هر سه الی چهار روز یک بار تعویض شود تا اثر بخشی بهتری داشته باشد.

دوره نقاهت عمل

از دوره نقاهت بعد از جراحی بینی می توان گفت که بعد از عمل بینی، اسپلینت در داخل بینی قرار داده می شود، که به حفظ فرم بینی تا زمان بهبودی کمک می کند. بعد از جراحی، موارد حیاتی بدن مانند تنفس، ضربان قلب و یا فشار خون در اتاق ریکاوری بررسی و کنترل خواهد شد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی بسیار مهم است. توصیه می شود بعد از جراحی، فردی بیمار را همراهی کند. ممکن است عوارض داروی بیهوشی باعث شود فرد کمی احساس گیجی داشته باشد.

جهت کاهش خونریزی، بهتر است بیمار چند روزی را در منزل استراحت کند و سر خود را تا حد امکان بالا نگه دارد. بعد از جراحی، معمولا بیمار از گرفتگی بینی خود شکایت می کند، که آن هم به دلیل پانسمانی است که در داخل بینی قرار داده می شود.

در برخی مواقع، از بخیه هایی استفاده می شود که جاذب هستند. در صورتی که بخیه خاصیت جذب شدن نداشته باشد، بعد از گذشت یک هفته جهت کشیدن بخیه ها باید به پزشک مراجعه کنید.احتمال مشاهده خونریزی تا یک هفته بعد از جراحی کاملا طبیعی است. در صورت بروز سردرد، می توانید از داروهای مسکن مانند استامینوفن استفاده کنید.

اقدامات و کارهایی که انجام آن ها بعد از عمل بینی ممنوع اند، عبارتند از:

 • دویدن و انجام کارهای شدید بدنی
 • رفتن به استخر و شنا کردن
 • فین کردن
 • آدامس جویدن
 • خندین و یا حرکات صورت
 • استفاده از عینک
 • مسواک زدن

یکی از نکات مهم بعد از جراحی زیبایی بینی، رعایت رژیم غذایی سالم و سرشار از فیبر و مصرف میوه و سبزیجات تازه است تا علاوه بر پیشگیری از بروز یبوست، به تسریع روند بهبودی نیز کمک شود. بعد از جراحی، بیمار نباید در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیرد، چرا که احتمال تغییر رنگ پوست اطراف بینی افزایش می یابد.

در خصوص زمان مناسب بازگشت به محل کار، با پزشک خود مشورت داشته باشید. جراحی بینی، بر نواحی از صورت مانند چشم ها اثر می گذارد و ممکن است بیمار با علائمی مانند بی حسی، تورم و یا تغییر رنگ اطراف چشم ها روبرو شود. در چنین مواردی می توان از کمپرس یخ استفاده کرد. این نکته را در نظر داشته باشید که از قرار دادن مستقیم کمپرس بر روی بینی باید خودداری شود.

با رعایت نکات و موارد گفته شده از سوی پزشک، قطعا دوره نقاهت کوتاهی خواهید داشت و سریع تر به نتیجه دلخواه تان می رسید.

انواع عمل بینی

عمل بینی معمولا با سه هدف زیر انجام می شود:

 • عمل زیبایی بینی (رینوپلاستی)
 • عمل ترمیمی بینی
 • عمل ترمیمی و زیبایی بینی

عمل زیبایی بینی(رینوپلاستی)

معمولا افرادی که دارای بینی گوشتی، استخوانی و قوزداری هستند به دنبال رینوپلاستی هستند، و این فکر همیشه آزارشان میدهند که شکل زشت بینی آنها باعث شده زیبایی های سایر اعضای صورت هم نادیده گرفته شود.

عمل زیبایی بینی با توجه به مشخصات بینی فرد به سه طریق؛ عمل بینی گوشتی، عمل بینی استخوانی و عمل بینی معمولی انجام می شود.

انواع بینی

احتمالاً در مورد انواع بینی زیاد شنیده اید. برخی از افراد بینی ها را بر اساس قومیت و نژاد دسته بندی می کنند و برخی دیگر آن ها را به عنوان بینی گوشتی در مقابل بینی استخوانی طبقه بندی می کنند.

 این افراد ناراضی به سراغ جراحان پلاستیک می روند تا حالت چهره خود را تغییر دهند. جراحی بینی یکی از رایج ترین جراحی های زیبایی در ایران است، مانند بسیاری از دیگر کشورها. مردان و زنان ایرانی تمایل به داشتن بینی اروپایی دارند که به نظر آن ها بهترین نمای صورت است.

جراحی بینی استخوانی در مقابل گوشتی

همانطور که قبلا ذکر شد، در ایران عموماً بینی ها را به دو گروه گوشتی و استخوانی تقسیم می کنند. این طبقه بندی مبتنی بر علم نیست، اما در ایران جراحان از این اصطلاحات برای ارتباط بهتر با بیماران استفاده می کنند.

تفاوت اصلی بین آن ها ضخامت پوست بینی است. در حالی که پوست ضخیم بینی های گوشتی را می پوشاند، بینی های استخوانی پوست نازک تری دارند و لایه چربی دارند. بینی‌های گوشتی شکل‌پذیرتر هستند، در حالی که بینی‌های استخوانی کوچک‌تر و بیشتر شکل‌دار می‌شوند.

 در جراحی بینی هر دوی این ویژگی ها مورد نیاز است. جراح باید بتواند اطراف بینی را منقبض کند که این کار ساده‌تر است و نوک بینی را تشکیل می‌دهد که انجام آن کاری دشوارتر است.

در حین جراحی، انحراف و انحنای تیغه بینی (غضروف تقسیم کننده سوراخ های بینی به دو قسمت) ثابت می شود. برای رفع برآمدگی بالای بینی، یک جراح ماهر اطمینان حاصل می کند که عمل جراحی مشکلی برای تنفس بیمار ایجاد نمی کند.

بینی گوشتی یا آفریقایی

عملاً گرفتن نتیجه خوب از جراحی بینی گوشتی نسبت به بینی استخوانی چالش برانگیزتر است و برای انجام آن به یک جراح بسیار مجرب نیاز است. به این دو نمونه در اینجا نگاه کنید:

بینی های گوشتی برخلاف اسمشان گوشت یا ماهیچه زیادی در خود ندارند. اما دارای:

پوست ضخیم و چرب با منافذ (سوراخ) قابل توجه.

نوک بینی پهن

تیغه های بینی ضخیم

قسمت پایین تر بینی

غضروف بینی ضعیف تر

ارتفاع تیغه بینی بالا از کنار

این مشخصات بینی را پهن و حجیم می کند.

آپارات دکتر عباس نوروزی
دکتر عباس نوروزی

بینی گوشتی با منافذ بزرگ و غدد چربی بیش فعال

بینی های گوشتی منافذ بزرگ و غدد چربی در زیر پوست دارند. به این نوع پوست ها روغنی می گویند. لایه برداری پوست این بیماران با استفاده از لیزر یا رژیم غذایی کم نمک توصیه می شود. جراح معمولاً برای بیماران تحت درمان کنترل چربی پیشنهاد می کند تا شش ماه پس از عمل صبر کنند.

بینی گوشتی با غدد چربی کم کار

برخی دیگر از بیماران با بینی های گوشتی و غدد کم کار، بینی قرمز رنگ دارند. در جراحی این نوع بینی، جراح فرم زیباتری را با اسکلت استخوانی و سفت زیر پوست ضخیم بینی ایجاد می کند. گاهی اوقات، جراح پوست و غضروف بینی را به هم نزدیک می کند تا از ترشحات و ایجاد بافت اضافی در نوک بینی جلوگیری کند.

جراحی بینی گوشتی و ویژگی های آن

یک نمونه عالی از بینی گوشتی، بینی آفریقایی است. پوست این بینی ها ضخیم و غضروف های آن ها نازک و ضعیف است.

روش‌های جراحی قدیمی برای بینی‌های گوشتی مفید نبودند، زیرا پس از مدتی، غضروف‌های شکل‌دار به شکل سابق خود برمی‌گردند. اما امروزه احتمال تغییر شکل یا افتادن بینی عملاً نزدیک به صفر است زیرا تقویت غضروف همزمان با تشکیل ساختار بینی انجام می شود. در تکنیک های جدیدتر، جراح غضروف را از وسط سپتوم به سمت نوک بینی حرکت می دهد تا غضروف نوک بینی را تقویت کند.

در جراحی بینی های گوشتی، حفظ تناسب صورت بسیار حیاتی است. اگر بینی کوچک شود یا انحنای آن به میزان قابل توجهی افزایش یابد، می تواند باعث مشکلات تنفسی شود.

همانطور که قبلا ذکر شد، پوست بینی آفریقایی یا گوشتی ضخیم است و دارای غدد چربی و غضروف ضعیف است. این ساختار شکننده، جراحی بینی گوشتی را حساس تر می کند. به همین دلیل است که از این بیماران خواسته می شود تا بعد از جراحی، نوارهایی را برای مدت طولانی تری نسبت به بینی های با ساختار استخوانی روی بینی خود بگذارند. یکی دیگر از چالش های مهم عمل بینی گوشتی، بهبود نوک بینی است که جراحان پلاستیک ایرانی تجربه زیادی در انجام آن دارد.

مزایا و معایب جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی مانند یک شمشیر دولبه است. از یک طرف، این پوست بزرگ و ضخیم عیوب ساختار بینی را می پوشاند. از سوی دیگر، بهبود آن بسیار بیشتر طول می کشد. اما ناامید نشوید؛ با تغییر شکل نوک بینی با دستان هنرمندانه جراحان پلاستیک بینی می توان به نتایج خوبی دست یافت.

در حین شکل گیری نوک بینی، جراح از ماده خاصی برای پر کردن و تقویت آن استفاده می کند. در غیر این صورت، نوک بینی ممکن است پس از جراحی تغییر شکل دهد.

مزایا و معایب جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی استخوانی

سپتوپلاستی (SEP-Toe-Plas-Te) یک روش جراحی برای صاف کردن استخوان و غضروفی است که فضای بین دو سوراخ بینی (سپتوم) را تقسیم می کند. هنگامی که سپتوم کج است، به عنوان سپتوم منحرف شناخته می شود. انحراف تیغه بینی می تواند تنفس از طریق بینی را سخت تر کند و خطر عفونت سینوسی را افزایش دهد.

در طی جراحی بینی استخوانی ، تیغه بینی شما به وسط بینی تغییر مکان می دهد. این ممکن است به  تخصص  و تصمیم جراح شما نیاز داشته باشد که قسمت هایی از تیغه بینی شما را قبل از قرار دادن مجدد در موقعیت مناسب برش دهد و بردارد.

هنگامی که سپتوپلاستی بهبود یافت، احتمالاً نفس کشیدن راحت‌تر می‌شود. جراح شما می تواند در مورد آنچه که عمل سپتوپلاستی بینی می تواند برای شما ایجاد کند صحبت کند.

انحراف سپتوم

سپتوم کج شایع است. اما وقتی شدید باشد، انحراف تیغه بینی می تواند یک طرف بینی شما را مسدود کند و جریان هوا را کاهش دهد و باعث مشکل در تنفس از یک یا هر دو طرف بینی شود.

سپتوپلاستی با کوتاه کردن، تغییر موقعیت و جایگزینی غضروف، استخوان یا هر دو، تیغه بینی را صاف می کند.

اگر علائمی مانند دشواری تنفس از طریق بینی را تجربه کردید که بر کیفیت زندگی شما تأثیر می گذارد، ممکن است جراحی را برای رفع انحراف تیغه بینی در نظر بگیرید.

خطرات

مانند هر جراحی بزرگ، سپتوپلاستی خطراتی مانند خونریزی، عفونت و واکنش نامطلوب به ماده بیهوشی را به همراه دارد. سایر خطرات احتمالی مخصوص سپتوپلاستی عبارتند از:

تداوم علائم، مانند انسداد بینی

خون ریزی بیش از حد

تغییر در شکل بینی شما

یک سوراخ در سپتوم

کاهش حس بویایی

خون لخته شده در فضای بینی که باید تخلیه شود

بی حسی موقت در لثه بالایی، دندان ها یا بینی

ممکن است برای درمان برخی از این عوارض به جراحی اضافی نیاز داشته باشید. همچنین اگر نتیجه سپتوپلاستی با انتظارات شما مطابقت نداشته باشد، ممکن است به جراحی اضافی نیاز داشته باشید. قبل از جراحی در مورد خطرات خاص خود با پزشک خود صحبت کنید.

اقدامات لازم پیش از عمل جراحی

قبل از برنامه ریزی سپتوپلاستی، با جراح خود ملاقات خواهید کرد تا در مورد مزایا و خطرات جراحی صحبت کنید. این جلسه به طور کلی شامل:

سابقه پزشکی شما پزشک شما در مورد شرایطی که دارید یا داشته اید و همچنین هر دارو یا مکملی که مصرف می کنید می پرسد.

پزشک پوست و داخل و خارج بینی شما را بررسی می کند.

ممکن است شخصی در مطب دکتر شما از زوایای مختلف از بینی شما عکس بگیرد. پزشک شما می‌تواند از این عکس‌ها برای بحث قبل از سپتوپلاستی یا برای مرجع در حین و بعد از جراحی استفاده کند.

باید با پزشکتان در مورد انتظارات خود صحبت کنید. او توضیح خواهد داد که سپتوپلاستی چه کاری می تواند برای شما انجام دهد و یا نمی تواند انجام دهد و چه نتایجی ممکن است داشته باشد.

غذا و داروها

از مصرف داروهای حاوی آسپرین یا ایبوپروفن (Advil، Motrin IB، … قبل و بعد از عمل خودداری کنید. این داروها ممکن است خونریزی را افزایش دهند. فقط داروهایی را مصرف کنید که توسط جراح شما تایید یا تجویز شده است.

سایر اقدامات احتیاطی

اگر سیگار می کشید، سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن خطر بروز مشکلات در حین و بعد از جراحی را افزایش می دهد. سیگار کشیدن می تواند روند بهبودی را کند کند.

آنچه می توانید انتظار داشته باشید

سپتوپلاستی با کوتاه کردن، تغییر موقعیت و جایگزینی غضروف یا استخوان، تیغه بینی را صاف می کند. جراح از طریق برش های داخل بینی کار می کند. گاهی اوقات لازم است برش کوچکی بین سوراخ های بینی ایجاد شود.

اگر استخوان‌های بینی کج هستند و تیغه‌های بینی را به یک طرف فشار می‌دهند، ممکن است لازم باشد بریدگی‌هایی در استخوان‌های بینی ایجاد شود تا آن‌ها تغییر مکان دهند. گرافت های پخش کننده نوارهای تقویت کننده کوچکی از غضروف هستند که می توانند برای اصلاح سپتوم انحرافی در زمانی که مشکل در امتداد پل بینی است استفاده شوند. گاهی اوقات اینها برای صاف کردن موثر سپتوم ضروری هستند.

در حین عمل جراحی

این روش ممکن است با بیهوشی موضعی یا عمومی انجام شود. اینکه کدام نوع بیهوشی استفاده می شود بستگی به پیچیدگی عمل جراحی شما دارد و شما و جراحتان چه چیزی را ترجیح می دهید.

بی حسی موضعی: این نوع بیهوشی به بینی شما محدود می شود. پزشک داروهای بی حس کننده درد را به بافت های بینی شما تزریق می کند. اگر آرام بخش نیز لازم باشد، این کار با استفاده از داروهای IV انجام می شود. این دارو شما را بی‌حال می‌کند اما کاملاً بیهوش نمی‌شود.

بیهوشی عمومی: با بیهوشی عمومی، شما یک ماده بیهوشی را استنشاق می کنید یا از طریق یک خط IV داروی بیهوشی دریافت می کنید. این نوع بیهوشی کل بدن شما را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث ایجاد حالت موقت بیهوشی می شود.

از قبل با پزشک خود در مورد اینکه کدام نوع بیهوشی برای شما بهتر است صحبت کنید.

در حین جراحی، برش با بخیه قابل جذب بسته می شود. آتل های سیلیکونی نرم ممکن است در داخل هر سوراخ بینی برای حمایت از سپتوم قرار داده شوند. برای جلوگیری از خونریزی بعد از عمل، پزشک ممکن است مواد باند مانند را در بینی شما قرار دهد.

پس از جراحی، شما به اتاق ریکاوری منتقل می‌شوید، جایی که پرستاران شما را زیر نظر دارند و هرگونه عارضه‌ای را زیر نظر دارند. این روش معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود، بنابراین احتمالاً می توانید همان روز به خانه بروید. با این حال به کسی نیاز دارید که شما را به خانه برساند.

نوبت دهی آنلاین دکتر نوروزی
نوبت دهی آنلاین

بعد از عمل جراحی بینی

برای کاهش بیشتر احتمال خونریزی و تورم، پزشک ممکن است از شما بخواهد که این اقدامات احتیاطی را برای چند هفته پس از جراحی رعایت کنید. بسته به وسعت جراحی، ممکن است نیازی به انجام همه این موارد نباشد:

هنگام خواب سر خود را بالا بیاورید.

تا چند هفته بینی خود را باد نکنید.

لباس هایی بپوشید که در جلو بسته می شوند. لباس هایی مانند پیراهن یا ژاکت را روی سر خود نکشید.

تا پنج هفته از فعالیت‌های شدید مانند ایروبیک و آهسته دویدن خودداری کنید تا از احتمال خونریزی بینی جلوگیری کنید.

نتایج

تا سه تا شش ماه پس از جراحی، بافت بینی شما نسبتاً پایدار خواهد بود. این امکان وجود دارد که غضروف و بافت به مرور زمان به تدریج حرکت یا تغییر شکل دهند. برخی تغییرات ممکن است تا یک سال یا بیشتر پس از جراحی رخ دهد.

اکثر مردم متوجه می شوند که سپتوپلاستی علائم آنها را بهبود می بخشد، مانند مشکل در تنفس، که ناشی از انحراف سپتوم است. سطح بهبودی که می توانید با سپتوپلاستی انتظار داشته باشید در افراد مختلف متفاوت است.

سپتوپلاستی (SEP-Toe-Plas-Te) یک روش جراحی برای صاف کردن استخوان و غضروفی است که فضای بین دو سوراخ بینی (سپتوم) را تقسیم می کند. هنگامی که سپتوم کج است، به عنوان سپتوم منحرف شناخته می شود. انحراف تیغه بینی می تواند تنفس از طریق بینی را سخت تر کند و خطر عفونت سینوسی را افزایش دهد.

در طی سپتوپلاستی، تیغه بینی شما به وسط بینی تغییر مکان می دهد. این ممکن است به  تخصص  و تصمیم جراح شما نیاز داشته باشد که قسمت هایی از تیغه بینی شما را قبل از قرار دادن مجدد در موقعیت مناسب برش دهد و بردارد.

هنگامی که سپتوپلاستی بهبود یافت، احتمالاً نفس کشیدن راحت‌تر می‌شود. جراح شما می تواند در مورد آنچه که سپتوپلاستی می تواند برای شما ایجاد کند صحبت کند.

انحراف سپتوم

سپتوم کج شایع است. اما وقتی شدید باشد، انحراف تیغه بینی می تواند یک طرف بینی شما را مسدود کند و جریان هوا را کاهش دهد و باعث مشکل در تنفس از یک یا هر دو طرف بینی شود.

سپتوپلاستی با کوتاه کردن، تغییر موقعیت و جایگزینی غضروف، استخوان یا هر دو، تیغه بینی را صاف می کند.

اگر علائمی مانند دشواری تنفس از طریق بینی را تجربه کردید که بر کیفیت زندگی شما تأثیر می گذارد، ممکن است جراحی را برای رفع انحراف تیغه بینی در نظر بگیرید.

خطرات

مانند هر جراحی بزرگ، سپتوپلاستی خطراتی مانند خونریزی، عفونت و واکنش نامطلوب به ماده بیهوشی را به همراه دارد. سایر خطرات احتمالی مخصوص سپتوپلاستی عبارتند از:

تداوم علائم، مانند انسداد بینی

خون ریزی بیش از حد

تغییر در شکل بینی شما

یک سوراخ در سپتوم

کاهش حس بویایی

خون لخته شده در فضای بینی که باید تخلیه شود

بی حسی موقت در لثه بالایی، دندان ها یا بینی

ممکن است برای درمان برخی از این عوارض به جراحی اضافی نیاز داشته باشید. همچنین اگر نتیجه سپتوپلاستی با انتظارات شما مطابقت نداشته باشد، ممکن است به جراحی اضافی نیاز داشته باشید. قبل از جراحی در مورد خطرات خاص خود با پزشک خود صحبت کنید.

اقدامات لازم پیش از عمل جراحی

قبل از برنامه ریزی سپتوپلاستی، با جراح خود ملاقات خواهید کرد تا در مورد مزایا و خطرات جراحی صحبت کنید. این جلسه به طور کلی شامل:

سابقه پزشکی شما پزشک شما در مورد شرایطی که دارید یا داشته اید و همچنین هر دارو یا مکملی که مصرف می کنید می پرسد.

پزشک پوست و داخل و خارج بینی شما را بررسی می کند.

ممکن است شخصی در مطب دکتر شما از زوایای مختلف از بینی شما عکس بگیرد. پزشک شما می‌تواند از این عکس‌ها برای بحث قبل از سپتوپلاستی یا برای مرجع در حین و بعد از جراحی استفاده کند.

باید با پزشکتان در مورد انتظارات خود صحبت کنید. او توضیح خواهد داد که سپتوپلاستی چه کاری می تواند برای شما انجام دهد و یا نمی تواند انجام دهد و چه نتایجی ممکن است داشته باشد.

غذا و داروها

از مصرف داروهای حاوی آسپرین یا ایبوپروفن Advil، Motrin IB، … قبل و بعد از عمل خودداری کنید. این داروها ممکن است خونریزی را افزایش دهند. فقط داروهایی را مصرف کنید که توسط جراح شما تایید یا تجویز شده است.

سایر اقدامات احتیاطی

اگر سیگار می کشید، سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن خطر بروز مشکلات در حین و بعد از جراحی را افزایش می دهد. سیگار کشیدن می تواند روند بهبودی را کند کند.

آنچه می توانید انتظار داشته باشید

سپتوپلاستی با کوتاه کردن، تغییر موقعیت و جایگزینی غضروف یا استخوان، تیغه بینی را صاف می کند. جراح از طریق برش های داخل بینی کار می کند. گاهی اوقات لازم است برش کوچکی بین سوراخ های بینی ایجاد شود.

اگر استخوان‌های بینی کج هستند و تیغه‌های بینی را به یک طرف فشار می‌دهند، ممکن است لازم باشد بریدگی‌هایی در استخوان‌های بینی ایجاد شود تا آن‌ها تغییر مکان دهند. گرافت های پخش کننده نوارهای تقویت کننده کوچکی از غضروف هستند که می توانند برای اصلاح سپتوم انحرافی در زمانی که مشکل در امتداد پل بینی است استفاده شوند. گاهی اوقات اینها برای صاف کردن موثر سپتوم ضروری هستند.

مشاهده سایر مقالات

در حین عمل جراحی

این روش ممکن است با بیهوشی موضعی یا عمومی انجام شود. اینکه کدام نوع بیهوشی استفاده می شود بستگی به پیچیدگی عمل جراحی شما دارد و شما و جراحتان چه چیزی را ترجیح می دهید.

بی حسی موضعی: این نوع بیهوشی به بینی شما محدود می شود. پزشک داروهای بی حس کننده درد را به بافت های بینی شما تزریق می کند. اگر آرام بخش نیز لازم باشد، این کار با استفاده از داروهای IV انجام می شود. این دارو شما را بی‌حال می‌کند اما کاملاً بیهوش نمی‌شود.

بیهوشی عمومی: با بیهوشی عمومی، شما یک ماده بیهوشی را استنشاق می کنید یا از طریق یک خط IV داروی بیهوشی دریافت می کنید. این نوع بیهوشی کل بدن شما را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث ایجاد حالت موقت بیهوشی می شود.

از قبل با پزشک خود در مورد اینکه کدام نوع بیهوشی برای شما بهتر است صحبت کنید.

در حین جراحی، برش با بخیه قابل جذب بسته می شود. آتل های سیلیکونی نرم ممکن است در داخل هر سوراخ بینی برای حمایت از سپتوم قرار داده شوند. برای جلوگیری از خونریزی بعد از عمل، پزشک ممکن است مواد باند مانند را در بینی شما قرار دهد.

پس از جراحی، شما به اتاق ریکاوری منتقل می‌شوید، جایی که پرستاران شما را زیر نظر دارند و هرگونه عارضه‌ای را زیر نظر دارند. این روش معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود، بنابراین احتمالاً می توانید همان روز به خانه بروید. با این حال به کسی نیاز دارید که شما را به خانه برساند.

بعد از عمل

برای کاهش بیشتر احتمال خونریزی و تورم، پزشک ممکن است از شما بخواهد که این اقدامات احتیاطی را برای چند هفته پس از جراحی رعایت کنید. بسته به وسعت جراحی، ممکن است نیازی به انجام همه این موارد نباشد:

هنگام خواب سر خود را بالا بیاورید.

تا چند هفته بینی خود را باد نکنید.

لباس هایی بپوشید که در جلو بسته می شوند. لباس هایی مانند پیراهن یا ژاکت را روی سر خود نکشید.

تا پنج هفته از فعالیت‌های شدید مانند ایروبیک و آهسته دویدن خودداری کنید تا از احتمال خونریزی بینی جلوگیری کنید.

نتایج

تا سه تا شش ماه پس از جراحی، بافت بینی شما نسبتاً پایدار خواهد بود. این امکان وجود دارد که غضروف و بافت به مرور زمان به تدریج حرکت یا تغییر شکل دهند. برخی تغییرات ممکن است تا یک سال یا بیشتر پس از جراحی رخ دهد.

اکثر مردم متوجه می شوند که سپتوپلاستی علائم آنها را بهبود می بخشد، مانند مشکل در تنفس، که ناشی از انحراف سپتوم است. سطح بهبودی که می توانید با سپتوپلاستی انتظار داشته باشید در افراد مختلف متفاوت است.

برخی از افراد متوجه می شوند که علائم آنها حتی پس از جراحی نیز ادامه می یابد و برای اصلاح بیشتر بینی و سپتوم، سپتوپلاستی دوم را انجام می دهند.

برخی از افراد متوجه می شوند که علائم آنها حتی پس از جراحی نیز ادامه می یابد و برای اصلاح بیشتر بینی و سپتوم، سپتوپلاستی دوم را انجام می دهند.

عمل بینی معمولی

رینوپلاستی که به عنوان جراحی بینی نیز شناخته می شود، یکی از رایج ترین انواع جراحی های زیبایی است. رینوپلاستی شکل بینی شما را تغییر می دهد تا ظاهر شما را بهبود بخشد یا مشکلات پزشکی را که در نحوه تنفس شما اختلال ایجاد می کند، برطرف کند. می تواند انحراف تیغه بینی یا شکستگی بینی را اصلاح کند.

افراد مشهوری که جراحی بینی داشته اند

عالی به نظر رسیدن برای یک بازیگر مهم است. بیشتر ستارگان قبل از شروع فعالیت هنری خودشان، رینوپلاستی را انجام داده اند.

همانطور که می دانید بیشتر بازیگران طی سال ها فعالیت هنری صورتشان تغییر نکرده است و هیچ خطوط یا علائم پیری ندارند چرا که جدا از عمل زیبایی بینی، یک سری عمل های دیگر نیز انجام داده اند.

در این مطلب در مورد عمل بینی بازیگران معروف خارجی می پردازیم.

عمل بینی بازیگران زن هالیوود

بازیگران مشهور


چه کسانی ممکن است بخواهند جراحی زیبایی بینی انجام دهند؟

شما ممکن است جراحی زیبایی بینی را برای موارد زیر انتخاب کنید:

یک ناهنجاری مادرزادی (نقص مادرزادی) را اصلاح کنید.

ظاهر کلی خود را بهبود بخشید.

باز کردن مجاری مسدود شده بینی (انحراف تیغه بینی).

شکستگی صورت مانند شکستگی بینی را ترمیم کنید.

بازیابی عملکرد تنفسی پس از بیماری، درمان سرطان، صدمات تروماتیک یا سوختگی.

چه کسانی کاندید جراحی زیبایی بینی هستند؟

کاندیدای جراحی بینی باید:

رشد خود را تمام کرده و از سلامت جسمانی خوبی برخوردار باشید.

محدودیت های جراحی بینی را درک کنید و اهداف معقولی برای این عمل داشته باشید.

این روش را به دلایل خاص خود می خواهید، نه به این دلیل که شخص دیگری فکر می کند بهتر به نظر می رسد.

عمل ترمیمی بینی

این نوع از عمل بینی معمولا برای افرادی که با مشکلات تنفسی روبه رو هستند، کاربرد دارد. چند نمونه از بارزترین مشکلاتی که در عمل ترمیمی بینی یا جراحی ترمیم بینی در کرج قابل رفع است، شامل:

 • عمل قوز بینی: قوز بینی علاوه بر ظاهر زشتی که ممکن است به بینی شخص بدهد معمولا مشکلاتی را هم در تنفس شخص ایجاد می کند، که توسط عمل ترمیمی بینی جراح میتواند قوز بینی را اصلاح و یا از بین ببرد.
 • پولیپ بینی: به توده های غیرسرطانی که در اثر آسم، عفونت و یا آلرژی ایجاد می شوند پولیپ گفته میشود. این توده ها ممکن است در دو حفره بینی و یا یکی از حفره های بینی ظاهر شود و باعث ایجاد مشکلات تنفسی در فرد شود. جراحی پولیپ بینی  به این شکل است که جراح  با برداشتن این توده باعث باز شدن مجرای تنفسی شخص و بهبود سلامت وی می شود.
 • انحراف بینی: انحراف بینی در اثر آسیبی که به غضروف تیغه میان دو حفره بینی وارد میشود،ایجاد می شود. انحراف بینی معمولا در ظاهر بینی شخص تغییری ایجاد نمی کند اما اگر نسبت به درمان آن اقدام نشود ممکن است مشکلاتی از قبیل مشکلات تنفسی، خرخر، خشکی گلو حتی خونریزی را به همراه داشته باشد.

نتایج جراحی بینی

با این که عمل بینی، جراحی است ایمن با کمترین میزان عوارض، اما دوره نقاهت و بهبود آن و رسیدن به نتیجه دلخواه به زمان نیاز دارد و بیمار باید در این دوران صبور باشد. بعد از عمل، نوک بینی بیش از هر زمان دیگری حساس است و ممکن است به مدت چند ماه ملتهب و یا بی حس باشد.

سوالات متداول

جمع بندی

در چندین سال اخیر به دلیل افزایش درخواست برای عمل جراحی بینی علم پزشکی هم روز به روز جدیدتر می شود. در این مقاله سعی کردیم با تمام کسانی که قصد عمل بینی دارند و یا از ظاهر بینی خود راضی نیستند همزاد پنداری کنیم و تجربیات بهترین متخصصین در این زمینه را در اختیار شما قرار دهیم.

در نهایت توصیه ما این است که اگر به دنبال دستیابی به بهترین نتیجه بعد از عمل زیبایی بینی هستید حتما قبل از عمل با یک متخصص در این زمینه مشورت داشته باشید.

درباره نویسنده

دکتر عباس نوروزی
متخصص گوش،حلق و بینی ( جراح زیبایی بینی) با انجام جراحی های بینی استخوانی ، جراحی بینی گوشتی ، جراحی ترمیم بینی در کرج و تهران . دکتر عباس نوروزی با اعمال جراحی زیبایی بینی و میزان رضایتمندی بالای مراجعین عزیز همراه شما خواهد بود .

نظرات بسته شده است.