۰۷ اردیبهشت

رژیم غذایی بعد از جراحی بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه

رژیم غذایی بعد از جراحی بینی

انجام جراحی بینی یک جراحی پرخطر محسوب نمی شود اما رعایت مراقبت های لازم بعد از جراحی بینی در نتیجه عمل بسیار موثر است. داشتن رژیم غذایی مناسب نیز در بروز عوارض احتمالی اهمیت دارد این موضوع بدان معناست که بیمار باید مواد غذایی مفید و سالم را در برنامه غذایی خود داشته باشد. این کار باعث می شود روند بهبودی بینی با سرعت بیشتری طی شود.

جراحی بینی

 

تغذیه بعد از جراحی بینی

بعد از انجام جراحی باید از مواد غذایی نرم استفاده کرد . بیمار بعد از جراحی بینی و برطرف شدن اثار بیهوشی احساس گرسنگی می کند و بهتر است با غذاهای نرم مانند ماست و یا سوپی که داغ نباشد تغذیه داشته باشد.

مصرف مایعات نیز متناسب با وضعیت بیمار و اینکه وضعیت تهوع به چه صورت است ، می تواند مورد استفاده قرار گیرد. روند استفاده از مایعات و غذاهای نرم باید ادامه داشته باشد تا بیمار شرایط بهتری پیدا کند که بتواند مواد غذایی دیگر را وارد برنامه خود کند.

مصرف کافئین و مشروبات الکی باید قطع شود و از نوشیدن قهوه و نوشابه تا چند روز باید خودداری شود. این موارد اهمیت دارد چرا که کافئین باعث افزایش فشار خون می شود و بیمار را با مشکلاتی مواجه می کند و مصرف الکل نیز با رقیق کردن خون ، درصد خونریزی و تورم را بالا می برد.

نکته دیگر که در این افراد مهم تلقی می شود استفاده از نمک است. نمک باعث ایجاد تورم در بینی می شود و بیمار باید حتما در مصرف آن دقت نماید.

اهمیت مصرف فیبر بعد از جراحی بینی

فیبرها تاثیر خوبی دارند و باید جزو برنامه روزانه حتما رعایت شوند. گرچه بیمار باید تا مدتی از غذاهای نرم استفاده کند اما در این موارد باید به اندازه کافی فیبر وجود داشته باشد. یکی از شایع ترین مسائلی که بعد از جراحی بینی برای بیمار به وجود می آید ، مشکل یبوست است . یبوست ممکن است بر اثر عوارض دارو ها به وجود آید یا اینکه تحرک بیمار باشد که  بعد از عمل به شدت کاهش می یابد. در هر دو صورت باید برطرف شود تا تاثیر منفی جانبی به همراه نداشته باشد. فیبرها از مهم ترین مواد غذایی برای جلوگیری از یبوست هستند به همین دلیل توصیه می شود به مقدار کافی مصرف شود.

برخی از مواد غذایی فیبردار عبارتند از : سبزیجات ، میوه هایی مانند هلو یا میوه های بدون هسته و یا هویج که تاثیر بسیار خوبی دارند.

 

دکتر عباس نوروزی جراح و متخصص گوش و حلق وبینی و جراح بینی در کرج از بروز ترین تکنیک ها برای جراحی بینی گوشتی و استخوانی استفاده می نماید.

شماره های تماس : ۰۹۳۵۹۸۲۹۰۰۲ – ۰۹۱۲۴۲۳۱۲۴۲

اینستاگرام

 

دمای مواد غذایی بعد از جراحی بینی

یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه شود دمای غذای مصرفی است. به هیچ عنوان نباید تا چند هفته از مواد غذایی به صورت داغ استفاده کرد مانند خوردن سوپ داغ . البته این موضوع در مورد مواد غذایی خیلی سرد نیز صادق است و افراد نباید غذاهای خیلی سرد مانند بستنی مصرف کنند. در دوره نقاهت باید دمای غذاها در حد تعادل باشد و این موضوع بسیار اهمیت دارد.

کلام آخر

با توجه به موارد ذکر شده آنچه که در نتیجه عمل بینی تاثیر زیادی می گذارد مواد غذایی مصرف شده است. تغذیه مورد مهمی است که بیماران باید به آن توجه داشته باشند و نکات آن را رعایت کنند. توجه داشتن به این اصل مهم باعث می شود نتیجه رضایتمندی از جراحی بینی خود داشته باشند. شما می توانید بعد از جراحی از جراح بینی خود تمام موارد رژیم غذایی مناسب را دریافت نمایید.

 

درباره نویسنده

دکتر عباس نوروزی
متخصص گوش،حلق و بینی ( جراح زیبایی بینی) با انجام جراحی های بینی استخوانی ، جراحی بینی گوشتی ، جراحی ترمیم بینی در کرج و تهران . دکتر عباس نوروزی با اعمال جراحی زیبایی بینی و میزان رضایتمندی بالای مراجعین عزیز همراه شما خواهد بود .

پاسخ

نه − 3 =